Jak zaprojektować kuchnię?

Piękna i funkcjonalna kuchnia? Mamy na to sprawdzone sposoby! Trzymaj się tych prostych zasad:

1. PRZEMYŚLANY PROJEKT

Przy planowaniu remontu kuchni nie warto iść na skróty. Najlepiej wykonać projekt jeszcze przed podjęciem prac, aby dobrze wyprowadzić lub przesunąć przyłącza i uniknąć tym samym kolizji na etapie wykonywania mebli. Zaufaj ekspertom i umów się na konsultację projektową.

Przemyślany projekt pomoże zaplanować pracę i budżet oraz uniknąć niepotrzebnego stresu na etapie wykonawczym

2. ERGONOMIA I FUNKCJONALNOŚĆ

Projekt kuchni powinien być ergonomiczny i funkcjonalny, aby zapewnić wygodę przygotowywania posiłków.

Warto trzymać się tu zasady tzw. trójkąta roboczego, wg której odległości między trzema głównymi sprzętami kuchennymi powinny wynosić:

▪ pomiędzy lodówką a zlewem: 120-210cm

▪ pomiędzy lodówką a płytą grzewczą: 120- 270 cm

▪ pomiędzy zlewem a płytą grzewczą: 120-210 cm (~ 90 cm w niewielkich pomieszczeniach)

Lokalizacja sprzętów AGD bywa wymuszona przez warunki w pomieszczeniu, ale zawsze warto się trzymać zasady trójkąta roboczego

Pamiętajmy też o tym, że kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne. Pomoże w tym podział zabudowy na 5 głównych stref:

strefa mycia

strefa przygotowywania

strefa gotowania

strefa zapasów

strefa przechowywania

Wysokość blatu również ma znaczenie. Ze względu na sprzęty AGD zwykle jest to 85-90 cm, ale warto ten wymiar zoptymalizować pod osoby korzystające z kuchni.

3. MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Dobór materiałów wykończeniowych w kuchni zależy od osobistego poczucia estetyki, budżetu, ale i trybu życia. Płyta laminowana to wybór najbardziej uniwersalny i ekonomiczny, praktyczny w utrzymaniu, ale w ograniczonej palecie kolorystycznej. Płyta lakierowana daje olbrzymie możliwości aranżacyjne, ale czy sprawdzi się przy małych dzieciach, które mogą ją zarysować? Różnice cenowe między kuchnią z blatem laminowanym a taką wykończoną spiekiem mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy.

Również kolory i faktury grają ważną rolę w projekcie. Przytulna kuchnia z elementami drewnopodobnymi czy może nowoczesne biele w połysku? Modny styl loftowy z ciemnymi akcentami albo elegancka kuchnia w stylu angielskim? Rynek meblowy oferuje tysiące rozwiązań - warto już na etapie projektu określić koncepcję i konsekwentnie się jej trzymać.

W każdym przypadku warto zdać się na eksperckie doradztwo, dzięki któremu materiały dostosujemy do indywidualnych upodobań i portfela.

Odważne połączenia wzorów i kolorów w nowoczesnej loftowej kuchni

4. WYPOSAŻENIE

Bogaty wybór akcesoriów i wyposażenia kuchni na rynku pozwala uczynić nasza pracę w niej jeszcze wygodniejszą.

Już na etapie koncepcji trzeba pomyśleć o sprzętach AGD, bo to pod nie musi być dostosowana zabudowa. Przestrzeń nie rozszerzy się magicznie dla lodówki side-by-side, a nawet najlepszy okap nie będzie działał efektywnie, jeśli nie zostanie poprawnie podłączony do wentylacji.

Z osprzętu meblowego na pewno warto zainwestować w wygodne szuflady z pełnym wysuwem i dużym udźwigiem - ich rola w kuchni jest nie do przecenienia! Z innych praktycznych akcesoriów warto wymienić cargo (także wysokie), nerki i obrotnice do szafek narożnych, sortowniki na odpady czy obniżane półki.

Dostęp do newralgicznych punktów w narożach i górnych szafkach można zapewnić dzięki odpowiedniemu wyposażeniu

5. DETALE

Diabeł tkwi w szczegółach! Przy planowaniu kuchni uwzględnij sposób otwierania szafek, oświetlenie, organizację zapasów i sposób korzystania z AGD. Te wszystkie małe rzeczy składają się potem na przyjemność z gotowania! 

Nawet kuchni z laminatu można nadać rustykalny charakter wykorzystując ozdobne uchwyty